DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Filtrace vody pro želvy

    V českých chovech želv je filtrace vody velice často podceňovaným faktorem. Pro všechny živočichy je nezbytné, aby žili v čistém nezávadném prostředí s minimem stresu. Často se však stává, že chovatel ve snaze ušetřit, filtraci nepořídí a místo ní akvárium čistí častěji, nebo filtraci pořídí, avšak slabou a potom dojde k mylnému předpokladu, že filtrace vody nemá smysl. Na druhou stranu se ale také stává, že chovatelé vybaví nádrž pro želví miminka tak silnou filtrací, že může dojít i k neštěstí.

Nádrže pro želvy bez filtrace

    U nádrží bez dostatečné filtrace vody je nutné předpokládat časté čištění a zvýšené riziko plísní a podobných nepříjemností u našich chovanců. Tato varianta je velice vhodná pro odchov želvích miminek, které chováme nejčastěji v malých nádržích s malým objemem vody a i slabá filtrace by nám je stresovala více, než vytažení na 5 minut z jejich prostředí nutných k vyčištění nádrže. Při častém krmení, které je u mláďat potřeba, želvárium čistíme cca každé 2 dny. Ve chvíli, kdy se do této nádrže umístí filtrace, u nezkušených či začínajících chovatelů, stává se, že při špatné instalaci dochází ke smrti chovanců z vyčerpání a utonutí.

Nádrže pro želvy s filtrací vody

    U větších nádrží je třeba počítat s filtrací vody a chovatel se musí rozhodnout, jakou filtraci zvolí. Druhů filtrací je obrovské množství. Jako nejobecnější rozdělení používáme vnitřní a vnější filtry. Menší a levnější vnitřní filtry jsou uvnitř nádrže, větší, dražší, a výkonnější vnější filtry umisťujeme mimo nádrž.
Pro správný výběr filtru je potřeba si uvědomit, co vlastně čistí vodu a jak to funguje. Každý filtr je složen minimálně ze 2 částí, přičemž ta první je čistící - nějaké médium, kde se zachycují nečistoty (např. molitan) a druhá je ta, která zajišťuje průtok vody přes médium (např. vrtulka s motorem). Proto je u většiny filtrů uvedený hodinový průtok vody a u některých i objem a specifikace filtračního média.
U vnitřních filtrů pod 500,-Kč je zpravidla výborný průtok vody, avšak pouze malý objem filtračního média a většinou stejně jen málo účinný Biomolitan, který sice zachycuje nečistoty, avšak není schopen vodu čistit od biologického znečištění, proto je nutné měřit různé hladiny znečištění, nebo preventivně čistit vodu jednou za 2 týdny ikdyž je na pohled čistá (orientačně…). Jsou i modulové vnitřní filtry, u kterých je možné média zvolit dle své potřeby a odbourávají i neviditelné znečištění, ale vzhledem ke svým parametrům jsou vhodné tak na 30-60l želví vody, pokud je vody méně, kvalitní filtr jsem nenašel, pokud je vody více, již používám vnější filtry. Mě se v této kategorii nejlépe osvědčil Atman SIF-700.

    U vnějších filtrů (ne závěsných!) už jsou filtrační média a nastavitelný průtok většinou samozřejmostí. Zde je nutné si hlavně vybrat kvalitní značku a „velikost krabice“. Nejlevnější vnější filtry začínají na cenách kolem 1.400,-Kč, zlatý střed mezi 2.500-3.000,-Kč. Osobně jsem vyzkoušel některé filtry Fluval a Eheim, přičemž jsem byl u obou značek velice spokojen. Jsou to držáci, kteří mi vydrželi vždycky více než 5 let nepřetržitého provozu. U levných externích filtrů nemám zkušenost, ve chvíli, kdy jsem o jejich pořízení uvažoval, nevyhovovalo mi jejich dílenské provedení u kterého předpokládám mnohem kratší technickou životnost. Jaký výkon či objem filtračních médií zvolit? Pro doporučené nádrže pro klapavky je vhodné používat objem filtračních médií kolem 5-ti litrů, pro akvária pro velké želvy jako Trachemys, Graptemys a Pseudemys volíme kolem 10-ti litrů filtračního materiálu. Jako filtrační materiál se používá Biomolitan pro zachycení mechanických nečistot, organické nečistoty likviduje aktivní uhlí a různé druhy keramických kroužků. Při filtraci vody kvalitním vnějším probíhá čištění nádrže jednou za 4-6 týdnů (orientačně…).
Při výběru filtrace pro želvy je nevhodné řídit se údaji od výrobce pro velikost nádrže, které jsou vypočítány pro akvária s rybičkami, želvy jsou „mnohem větší prasata“!

Čištění filtru pro želvy

    Vzhledem k tomu, že filtr zachytává a uskladňuje většinu nečistot z celé nádrže, můžeme jej v podstatě prohlásit za odpadkový koš. Proto je nutné jej čistit při každé výměně vody způsobem doporučeným výrobce. Aby správně fungovala filtrační média, opět je dobré dbát na doporučení výrobce, jelikož mají také určitou životnost. Osobně čistím filtrační média proudem vlažné vody ve sprše při kompletním rozebrání filtru a při každé výměně vody a měním je za 2-3x delší dobu než je uváděna výrobcem. Vnější filtry má smysl čistit i třeba bez výměny vody, u vnitřních filtrů to smysl nemá. Pokud vnitřní filtr vytáhnete z vody, vyplaví se obrovské množství nečistot zpět do nádrže.