DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

    Osvětlení pro želvy

    Tak jako každý živý tvor potřebují i želvy k psychické pohodě a dobrému zdraví správné osvětlení. Vybrat a instalovat správné osvětlení je relativně nákladné, ale nevyplácí se na něm šetřit. Denní plazi potřebují ke správnému růstu UVB záření, což je neviditelná složka světla, která pomáhá vytvářet vitamín D, bez kterého nejsou schopny zvláště suchozemské a jezerní želvy dostatečně vstřebávat vápník, což vede k různým „křivicím“ a špatnému růstu, často končícím smrtí Vašeho chovance. UVB záření lze u některých druhů želv nahradit dostatečným příjmem rybího tuku, který díky vitamínu AD3 taktéž pomáhá ke správnému vstřebáváni vápníku do těla. Z běžně chovaných druhů želv to však platí pouze u některých druhů klapavek, např. Sternotherus odoratus, Kinosternon baurii, či raritnějším pralesním želvám. U ostatních chovaných želv, zejména rodů Testudo, Trachemys, Pseudemys a Graptemys (Želva mapová, nádherná, ozdobná, žlutolící, zelenavá, čtyřprstá, žlutohnědá, vroubená…) je bezpodmínečně nutné zajistit přísun UVB záření a to v dostatečné míře!

    Zdroje UVB pro želvy

    Přísun UVB záření jsme schopni zajistit několika způsoby. Samozřejmě jednoznačně nejlepší varianta je přímý sluneční svit v zahradním výběhu, nebo jezírku. Chovatelé se zahradou nejčastěji volí tuto variantu, je levná, pěkná a jedinou nevýhodou je možnost krádeže, zaběhnutí želviček či jejich sežrání místními predátory.
    Při chovu želv v akváriu či teráriu je ovšem nutné pořídit nákladný zdroj UVB. Nejlevnější variantou (cca 500,-Kč) jsou kompaktní zářivky s obyčejným závitem E27 (jako žárovky) a zářivky, které jsou však vhodné pouze do malých terárií/akvárií. Zářivky mají relativně malou účinnost a krátkou životnost, takže ve čtvrtém měsíci je UVB záření účinné ve vzdálenosti 5-10cm od zdroje. Zářivky nevyzařují teplo a zpravidla mají špatnou barvu světla, proto je nutné při použití zářivek jako zdroje UVB dále instalovat žárovku s denním spektrem a dostatečnou tepelnou výhřevností. U terária většího než 50x30cm s tímto typem osvětlení však často nastává situace, kdy chovatel používá UVB zdroj, ale želva z toho nic nemá. Želvy se především sluní pod zdrojem tepla a přirozeného světla a tam již většinou UVB ze zářivek již nedopadá. Zářivky jako hlavní zdroj UVB záření pro želvy jsou opravdu vhodné pouze do malých terárií/akvárií, kde by silnější zdroj způsoboval přehřátí chovanců! (neplatí např. pro chameleony, pro které jsou tyto zdroje naprostou špičkou a klapavkám či pralesním želvám také stačí po celý život).
    Výkonnější zdroje UVB jsou různé výbojky, které obsahují celé přirozené spektrum světla podobné slunci a také slouží jako výborný zdroj tepla, díky čemuž se želvičky chodí slunit přímo pod tento zdroj. U UVB výbojek je nutné si dávat pozor na značku, u které kupujete a je nutné dodržovat údaje udávané výrobcem. Jelikož jsou tyto zdroje velice výkonné, mohou při nevhodném umístění způsobit zranění či smrt. Většinu těchto výbojek je nutné umístit do vzdálenosti 30-40cm od zvířete a každý rok je nutné výbojku vyměnit, její účinnost se také časem snižuje. Průměrná cena kvalitních výbojek se pohybuje cca 1.000,-Kč/výbojka + 1.000,-Kč předřadník, bez kterého výbojka nefunguje. Na našem trhu se již několikrát stalo, že výrazně levnější značky dovážené do EU byly „vadné“, přičemž nefungoval filtr u produkovaného UVC záření, které je smrtelné a usmažilo chované zvíře. Proto bych doporučil používat kvalitní výrobce a dodržovat do puntíku návod k použití od výrobce. Pro nejčastěji chované želvy rodů Testudo, Trachemys, Pseudemys a Graptemys (Želva mapová, nádherná, ozdobná, žlutolící, zelenavá, čtyřprstá, žlutohnědá, vroubená…) jsou výbojky v jiném, než venkovním chovu v podstatě nezbytné.
    U větších terárií či akvárií (nad 1m délky) je vhodné další přisvícení, nejlépe trubicovou zářivkou s denním spektrem světla. U osvětlení akvárií je vhodné používat vodotěsné/voděodolné sestavy, budou vystaveny extrémním podmínkám. Kromě rizika zkratu a požáru v tomto extrémním prostředí také může dojít k pádu trubice do vody, což se stalo mojí kamarádce s paticemi Glomat a jen díky naprosté vodotěsnosti nedošlo k usmrcení želv ve vodě.

    Délka svitu

    Délka svitu se má v průběhu roku měnit a napodobovat roční období z domoviny. U začátečníků a chovatelů, kteří želvy nezimují nastavujeme 8h svícení denně pomocí spínacích hodin po celý rok. U chovatelů, kteří želvy zimují nebo se pokoušejí o jejich odchov, nastavujeme proměnnou dobu svitu, např. - červen/červenec 12h, v zimě prosinec/leden 2h, nebo ještě lépe zimujeme. V meziobdobí se osvit snižuje a zvyšuje. Chovatelé, kteří želvy zimují by měli mít na paměti, že želví aktivita se neodvíjí pouze od teploty okolí, ale i od délky svitu.