Krmení želv
Obecně rozšířená představa je taková, že vodní želva žere maso, suchozemská želva žere pampelišku. Vodní želvy se krmí obden a naopak suchozemské každý den a nejlépe pampeliškami natrhanými po cestě z práce. Také většina lidí ví, o granulích a pamlscích prodávaných v obchodech se zvířecími potřebami. Rád bych zde inspiroval chovatele k dalším možnostem krmení, zpravidla čím je strava pestřejší, tím lépe a také upozornil na nejčastější chybičky, kterých se v dobré víře začínající chovatelé dopouští.
Nejčastější chyby při krmení želv
- Překrm ování: pokud krmíte svoje vodní mazlíky několikrát denně, držíte se sice návodu, který je uveden u většiny výrobců granulí, ale pokud nemáte želvátko do věku 3-6 měsíců, kdy je žádoucí časté a výživné krmení, tj. jednou denně, povětšinou zaděláváte želvičce na problémy, které vidíte kolem sebe v lidském světě - nadváha a s tím spojené nemoci, které mohou končit i smrtí
- Pokud krmíte tak, že nepokrýváte všechny minerální a energetické potřeby želvičky. Ve chvíli, kdy krmíte pouze masem bez kostí, želva má hodně energie a určitých prvnů k růstu, ale nemá jak postavit krunýř a kosti, čímž se začne deformovat, špatně růst a nakonec se může celkově znehybnit. Nejoblíbenější chybou bývá krmení masem bez kostí, Gamarusem nebo moučnými červíky. Určitě je dobré tyto položky v jídelníčku mít, ale rozhodně ne jako jedinou nebo u Gamarusu a různých červíků jako hlavní složku potravy. Špatná výži va:
- Krmení pouze granulemi: Tato spojitost je sice nepotvrzená, ale obecně přijímaná u většiny želvařů. Granule jsou fajn, každý je jednou za čas použije když nemá čas rozmrazit kapříka nebo cejna a zrovna venku neběží žádný šnek, ale pokud se krmí pouze granulemi, panuje přesvědčení, že chemie obsažené v granclích se ukládá želvám v játrech a na problémy s játry umírá relativně vysoký počet želv. Tím ale určitě nechci vytvořit domněnku, že granulemi se nesmí krmit vůbec, kvalitní granule obsahují velké množství minerálů a vitamínů a je žádoucí, aby byly na želvím jídelníčku. Za mě bych doporučil krmit půl napůl, tzn. granule každé druhé krmení, doplněné např. rybami z rybárny apod.
- Otrava: Pampelišky nasbírané na psím záchodě nebo skládce (v zásadě celé město), uhynulé ryby na břehu řeky, šnek co sežral pampelišku co vyrostla na olejové skvrně, různé postřiky atd... V podstatě u všeho čím krmíte, je třeba vědět, zda je opravdu nezávadné...