Krmení vodních želv
Jednou z nejdůležitějších kapitol úspěšného chovu vodních želv je jejich krmení. V dnešní době je dokonce nejčastější otázkou k chovu želv "Jak je krmit?“. Odpověď není nikdy zcela jednoznačná, možností je více. Zjednodušeně řečeno je je třeba pokrýt želvě veškeré její vitamínové, minerální a energetické potřeby. Přitom jim však nezanést játra, na které jsou želvy citlivé a také je nepřekrmit... Byť má každý chovaný druh vodních želv trošičku jiné potravinové nároky, rozdíly považuji za natolik malé, že uvedené návody lze použít pro všechny běžně chované vodní želvy, např. Trachemys, Pseudemys, Graptemys, Sternotherus, Kinosternon.
Krmení granulemi
V podstatě nejvhodnější varianta krmení. Vždy stačí otevřít krabičku krmiva, naházet do vody a za hodinu posbírat zbytky a s tím, co neseberete si dokonce výborně poradí i méně výkonné filtry. Granulí pro vodní želvy je bezpočet druhů, ale ne všechny bych doporučil. V tuto chvíli ane, že některá želva jej prostě nesní. Užíval jsem i jiné značky, které jsem časem opustil. Možná to jsou pouze moje osobkrmím granulemi „Serra carnivor“ - žluté kuličky s červenou tečkou uvnitř, díky čemuž je želvičky velice dobře najdou a také sežerou a „Tetra Reptomin“, který je podle mne o něco kvalitnější a levnější, avšak díky šedé barvě se mi semtam stní pocity a nechci házet všechny do jednoho pytle, ale objevovali se zažívací potíže, problémy s trávením, průjmy apod. Nedávno jsem dokonce radši vyhodil skoro celou krabičku od značky, kterou jsem kdysi často používal… Normální cena granulí pro želvy je kolem 300,.Kč/litr.
Přestože želví granule mají obrovské výhody v jejich složení, jako dostatek minerálů, vitamínů, stavebních prvků, určitě není vhodné krmit pouze granulemi. Jsem přesvědčen, že i přes veškeré snahy o co nejlepší recepturu budou vždy zanášet organismus a především játra a zkrátí tak věk želvičky. Proto je dobré granule vysazovat pro „vyčištění organismu“. Jaký bude algoritmus již záleží na každém chovateli, zda bude krmit jednou rybou nebo šnekem a podruhé granulemi (50/50) nebo třeba měsíc a měsíc. To již záleží na každém chovateli. Krmení kvalitními želvími granulemi ušetří velké množství času jak při přípravě jídla, tak při samotném čištění akvária a při správném algorytmu pro vyčištění organismu určitě patří mezi nejlepší formu krmení pro běžné chovatele, kteří si nevyrábí vlastní krmivo. Při dlouhodobém užívání nekvalitních granulí, nebo překrmování zvířat ale může dojít ke smrti chovaného zvířete.
Kvalitní granulované krmivo, sám dlouhodobě používám a jsem maximálně spokojen
Krmení masem
Úplně nejlepší je želvičky krmit přirozenou stravou, což jsou v podstatě ryby, plži, mlži, hmyz, rostliny, jikry, pulci, žížaly atd… Tato varianta je trošičku lepší, ale ne vždy je vhodnější, jelikož není tak lehce dostupná. Také je složitější správně sestavit poměr vitamínů, minerálů, stavebních prvků a energetické výživnosti, stejně tak jako dostupnost tohoto krmení, čas na přípravu (většinou je třeba první rozmrazit + nastříhat) a čištění jsou u některých chovatelů v pracovním týdnu složité. Pokud chceme krmit pouze touto stravou, nejčastěji se doporučuje příprava želvího pudingu, či želatiny, kde celkem jednoduše můžeme namíchat správné poměry všeho potřebného, návod je popsán níže. Přestávky v krmení granulemi bych doporučil vyplnit tímto způsobem krmení.
Z uvedeného je nejdostupnější krmení rybami, ostatní jsou víceméně sezónní záležitosti, např. po dešti apod. Z ryb je nejdostupnější kapřík, nebo pstruh, kteří je dnes už v každém druhé supermarketu. Kapr má větší obsah rybího tuku, který želvám podporuje syntézu vápníku a celkově při tomto krmení jsem u svých želviček pozoroval celkové zlepšení aktivity, růstu, zvýšení počtu snůšek a vajec v nich, avšak je to ryba držící se u dna a může obsahovat těžké kovy, s jejich zápornými vlastnostmi. Pstruh je také výborná ryba, s menším množstvím tuku v mase, avšak s „měkkými“ kostmi, které se želvám také podávají dohromady s nastříhaným masem - jsou to výborné stavební prvky. Pokud máte známého rybáře, často se dávají také „nástražní rybičky“ jako plotice, karasi, perlíni, někdy také okouni. Všechny tyto malé ryby je nejlepší rozstříhat nůžkami na kousky a kousky krmit. Želva je samozřejmě schopná rybu roztrhat, nicméně to velice špiní vodu.
Ryby není dobré kupovat mražené a také není dobré je dlouhodobě mrazit. Na mých želvičkách jsem vypozoroval, že zhruba po měsíci mrazení jde kvalita zmraženého jídla postupně dolů a nad 6 měsíců mražení je prakticky bezpředmětné takovou potravu používat.
Želví puding, želatina
Nejkvalitnější krmení vůbec. Bohužel je náročné na časovou přípravu a také dosti špiní vodu, je bezpodmínečně nutný velice výkonný filtr.
Želatinu připravujeme tak, že si najdeme co nejpestřejší přirozenou želví potravu, např. žížaly, šneky, ryby, jikry a to použijeme jako základ, cca 70%. Dále jsou důležitá játra cca 15%, používají se kuřecí a hovězí (hovězí méně špiní vodu), pro správnou vůni a barvu – bez jater želatina želvám moc nevoní a špatně ji přijímají + obsahuje obrovské množství vitamínů. Poté přidáváme pampelišky, jitrocel, červenou řepu, mrkev (nebo šťávu z řepy či mrkve, želvy jsou lépe vybarveny), vše cca 15%. Důležité jsou také skořápky vajíček, nebo jiný zdroj vápníku (sépiová kost, vápník pro plazy) a můžeme přidat také přidat tabletu celaskonu či trochu vitamínů pro plazy.
Tyto suroviny rozmixujeme v mixéru, zahustíme potravinářskou želatinou (dle postupu přípravy na obalu želatiny), necháme vychladnout, nakrájíme na kostičky a co nespotřebujeme, zamrazíme. Dávku dělat vždy maximálně na měsíc. Pokud želatinu nenakrájíte před zamražením, špatně se v budoucnu rozděluje, pokud použijete málo želatiny, bude se rychle rozpadat a více špinit vodu.
V zásadě krmení želatinou doporučuje většina TOP želvařů nejen v ČR. Toto krmení velice pěkně pokrývá veškeré potřeby chovaných želviček, přičemž téměř nezanáší organismus, podporuje dlouhověkost a spokojenost vašich chovanců. Bohužel je velice náročné na přípravu a proto je obtížně dostupné pro běžné chovatele.
Kapřík, výborný základ pro výrobu želatiny
Doplňky želví stravy, nevhodné krmení
Ve všech obchodech se zvířecími potřebami se nabízí nepřeberné množství doplňků stravy, často mylně považovaných za hlavní zdroj potravy. Pokud se tyto doplňky stanou hlavním zdroje potravy vaší želvičky, můžete očekávat růstové a zažívací problémy, často i rovnou vyhlížet stromeček, pod kterým ji zakopete! Jako výborné doplňky pro zpestření potravy patří cvrčci, gamarus, mouční červíci apod, pouze však v dávce kolem 1% stravy. Tato potrava má extrémní energetické hodnoty, nicméně téměř nulové živiny. Vzhledem k absolutní nemorálnosti prodejců těchto doplňků je většina želv chovaných v zajetí znetvořených a zkřivených touto výživou, pokud ji teda přežila, což není časté.
Samostatnou kapitolou jsou taktéž sušené rybičky. Může to být úplně super doplněk, dokonce i jako hlavní složka potravy, avšak je bezpodmínečně nutné zkontrolovat jejich původ. Sladkovodním želvám je naprosto nevhodné podávat mořské rybičky, které jim opět likvidují játra.
Četnost krmení želv
Opět jedna z dnešních nejčastějších otázek. Plazi celkově potřebují přijímat mnohem méně potravy než savci. Savci potřebují pravidelný přísun, plazi jsou přizpůsobení extrémům a jsou přizpůsobení nepravidelnému přísunu potravy. Subadultní a adultní (dorostenci a dospělá zvířata) krmíme jednou za 2-3 dny a snažíme se k ne-úplnému přežrání. Želvy celkově sežerou co můžou, je to dané také trochu tím, že nejsou stavěny na již zmíněný pravidelný přísun potravy a proto vždy žerou navíc do zásoby. Pokud jim dáte vše co sní, pěkně je vykrmíte a budou trpět klasickými „civilizačními chorobami“, které mají základ v nadváze. Také je nutné brát ohledy na to, že želvičky v zajetí mají velice málo pohybu ve srovnání s jejich přirozeným prostředím, takže se s obezitou velice těžko bojuje.
U mláďat je vhodné krmení častější. Obecně se doporučuje do jednoho roku krmit každý den. Já krmím mláďata 6x týdně do syta a zhruba v půl roce začínám krmit obden, v jednom roce jako dospělce.
Od těchto postupů ustupuji u kladoucích samic v období snůšek, kdy je třeba krmit více a výživněji. Díky tomu docílíme zdravějších a větších odchovů.
Zcela nevhodná strava
Kuřecí maso, vepřové maso, jakékoliv maso obsahující tuky velkých obratlovců. Jakákoliv kontaminovaná potrava, což může být vše, co přinesete domů z venku bez veterinární kontroly tj. ryby, plži, mlži atd... Také trvalé krmení potravou, která obsahuje málo růstových prvků, minerálů a vitamínů patří mezi nevhodnou stravu! Krmení mořskými a brakickými rybami je taktéž želvímu životu nebezpečné!