DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Koupě a pořízení želvy

    Každý, kdo chce želvy chovat, musí první želvy pořídit. Je několik možností, jak si želvu opatřit a každá z nich má svá specifika. Při koupi želvy je vhodné si nejprve zjistit veškeré informace k chovu a čerpáme zejména z textů obsažených v literatuře či u letitých chovatelů. Zpravidla ty drsnější a dražší myšlenky jsou reálnější - malé zelené želvičky jsou roztomilé asi tak první 2 roky. Poté vás celkem překvapí vzrůstem a žravostí.

Výběr želvy

    Želvu se snažíme vybrat z většího počtu. Pokud to situace dovolí, zkusíme zda přijímá potravu, zda se normálně pohybuje, nemá zásadní deformace. Také nezapomene zkontrolovat oči, krunýř, kůži, drápy, zejména v závislosti na plísních a zánětech. Zajímavá kontrola může být i váhou, ve chvíli, kdy máme 2 stejně velké jedince a jeden z nich váží polovinu co druhý, pravděpodobně je zde problém. U takového prodejce je ale lepší nekoupit nic, pokud je jedno zvíře v krabici nemocné, mohou být nemocná i ostatní!!!

Převoz želvy domů

    Želvy je vhodné vždy přepravovat v termoboxu, pod čímž si lze představit jakoukoliv polystyrénovou krabici, či cokoliv, co udrží alespoň trochu konstantní teplotu při převozu. Dbáme zejména na to, aby se želvy nepřehřály a ani nenastydly či náhodou nedostaly zápal plic. V zimě je vhodné na delší cesty použít teplé pytlíky, které dlouhodobě drží teplotu, na kratší postačí PET láhev s vodou normální teploty - u vysoké teploty vody by došlo k přehřátí. Při převozu mějte na paměti želví polívku a také to, že eutanazie se provádí rychlým poklesem okolní teploty k nule a méně.

Karanténa želvy

    Po převozu želvy domů je naprosto nezbytné dodržovat karanténu. To je období, kdy želva nepřijde do styku s dalšími zvířaty doma aby se zamezilo přenosu nemocí. Je naprosto nezbytné dodržovat karanténu minimálně měsíc, lépe však déle. Jsou případy, kdy se objevili půlroční inkubační doby u plicních parazitů, které vybili celé chovy!!!

Koupě želvy v obchodě

    Většina chovatelů si želvu pořídí touto cestou. Je nejdostupnější a nejjednodušší, nicméně zde bývají zvířata v nejhorším stavu. Želvy v obchodech pocházejí zpravidla z faremních odchovů v USA. Než se dostanou k chovateli, cestují přes půl světa aby byly skladovány ve velkých nádržích v obrovských počtech než přijedou k samotnému prodejci a poté čekají na nový domov.
    V obchodech jsou zpravidla špatně krmeny a UVB výbojku jsem viděl jen v jednom obchodě v Rudné u Prahy. Nepočítám instalace, kdy je mezi zdrojem UVB a zvířetem sklo, které tuto složku světla nepropouští a je tedy úplně k ničemu.

Koupě želvy u chovatele

    V dnešní době asi nejlepší možnost pořízení želvy, zvláště u suchozemských želv. Chovatele je vhodné vybrat dle komunikace, stránek a referencí. I zde se sice vyskytují nešvary a různí překupníci, kteří sami želvy neodchovávají, dovážejí je z přírody a zvířata se také mohou prodávat polomrtvá, nicméně to lze ošetřit návštěvou chovného zařízení a neděje se často. Trocha kafe a hodinka konverzace většinou ušetří novému majiteli spoustu starostí při zařazení nového přírůstku do chovu, zvláště s ohledem na teploty a stravovací návyky. Při dalších problémech s chovem jsou čeští chovatelé zpravidla velice ochotní poradit a pomoci. Díky velice vysoké kvalitě zvířat od chovatelů tuto variantu velice doporučuji a navíc také "šetříte přírodu", ze které se nekradou zvířata volně vylíhnutá. Kontakty na chovatele lze získat na jednotlivých inzertních servrech či v internetových vyhledávačích.
    V budoucnu budeme poskytovat zprostředkování koupě přímo od námi ověřených chovatelů s nabídkou jejich odchovů na našich stránkách.