DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Kinosternon acutum
Samice Kinosternon acutum, velikost 12cm, váha 240gramů

Malé vodní želvy

     Domácí vodní želvičky jsou především želvy malého vzrůstu. Pro chov nejjednodušším a nejdostupnějším zástupcem je Klapavka obecná (Sternotherus odoratus), která se dorůstá kolem 10cm a váhy 200g. Většina Odorátek snese ve své ubikaci dokonce i plovoucí květiny a rybičky, takže při dobré filtraci vody zajištěné výkoným vnějším  filtrem je možné zařídit v obývacím pokoji pohledově velice pěkný biotop. Mezi další vodní želvičky vhodné do domácnosti patří většina dalších klapavek, např. Sternotherus minor, Kinosternon baurii, Kinosternon leucostomum, Kinosternon cruentatum, Kinosternon subrubrum s jednoduchým chovem vhodným pro začátečníky, nebo trošičku zajímavější a náročnější Kinosternon acutum či různé druhy Cuor.
     Těmto malým želvičkám postačuje želvárium s malou hloukou vody a malými rozměry. Pro nejčastěji chované 2-3 Klapavky obecné (Sternotherus odoratus) postačuje akvárium po rybičkách o rozměrech 80x40cm s hloubkou vody 10-15cm. To vybavíme jednoduchým osvětlením se se slabším zdrojem UVB, např. zářivkou Reptiglo 10.0, velkým členitým kořen tak, aby poskytoval pod hladinou úkryt a částečně vyčníval nad hladinu aby se želvičky mohli slunit a na dno položíme několik rozřezaných květináčů jako další úkryty. Při vytápění vody topítkem na 22-24°C a kvalitní filtraci je vytvořen krásný biotop, který pěkně vypadá a svěřeným zvířatům plní všechny potřeby.

Kinosternon baurii, klapavka floridská
Kinosternon baurii, Klapavka floridská. V dospělosti 10-12cm, 150-250 gramů, samci bývají menší.
Velice krásná a oblíbená klapavka

   Pokud chceme mít želvárium, které je levné a snadné na údržbu tzv. "sterilní želvárium", nepoužíváme kamínky nebo písek na dno, nedáváme do společné nádrže rybičky a raději volíme menší počet chovaných želv. Je důležité do nádrže umístit dostatek úkrytů cca 1,5 úkrytu na zvíře, jinak se některá zvířata mohou začít chovat agresivně. Nejlevnější variantou úkrytů jsou rozpůlené květináče se snadnou omyvatelností či různé přírodní kameny spojené akvarijním silikonem do různých sestav (pozor na zdravotní nezávadnost kamenů). Mezi dražší a u želv velice oblíbené úkryty patří členité akvarijní kořeny, které poskytují želvám nejen úkryt, ale také místo na slunění a odpočinek různých hloubkách. Takovéto akvárium/želvárium je velice praktické, jednoduché na údržbu (cca jednou týdně generální úklid) a není třeba vždy kupovat drahou filtraci, kterou ovšem doporučuji.
     Nicméně "sterilní akvárium" bez výkonné filtrace je pro chované želvy psychicky dosti náročné, především z důvodu časté manipulace při čištění a bez čištění hrozí riziko plísní! Želvy nejsou mazlíci a jakákoliv manipulace s nimi či změna prostředí jim způsobuje obrovský stres. Proto doporučuji vydat se cestou "přirozené nádrže", která se může stát krásným doplňkem v obývacím pokoji. Samozřejmě přirozená nádrž je finančně náročnější. Aby život v ní fungoval bez nemocí a smradu je nutné pořídit výkonou filtraci a kvalitní osvětlení. Bez filtrace nejsme schopní udržovat čistou vodu, která zapáchá a je zdrojem kožních a očních onemocnění. Při pořízení kvalitní filtrace, která je schopna udržovat akvárium dlouhodobě čisté, bez zápachu a kožních problémů, lze do nádrže umístit kromě snadno omyvatelných úkrytů i štěrk, rybičky a při dobrém osvětlení také rychlerostoucí rostliny bez kořeniště. (Přežití rybiček a rostlin závisí na povaze chovaných želviček, většina klapavek sežere míň rostlin a pavích oček, než se přirozeně obnoví ve kvalitním prostředí).

Kinosternon subrubrum hippocrepis, klapavka americká
Kinosternon subrubrum hippocrepis, klapavka americká, samec

 

 

Orientační cenové náklady na sterilní akvárium/želvárium:

  • Staré akvárium - 0-400,-Kč, nové 1.000,-Kč a více
  • Kořen, úkryty - 200-500,-Kč
  • Topítko - 300,-Kč
  • Osvětlení - 0-300,-Kč
  • UVB základní - 600,-Kč
  • Celkově tedy 1.100 - 2.100,-Kč

Orientační cenové náklady na přirozené akvárium/želvárium:

  • Nové akvárium/želvárium 1.000,-Kč a více
  • Kořen, úkryty - 200-500,-Kč
  • Topítko - 300,-Kč
  • Osvětlení - 0-300,-Kč
  • UVB základní - 600,-Kč
  • Štěrk - 100-150,-Kč
  • Rybičky - podle povahy želvy
  • Rostlinky - podle povahy želvy
  • Zářivka - podle rostlin, 1.400,-Kč trubice a patice
  • Filtr 2.500,-Kč
  • Celkově tedy něco mezi 5-6.000,-Kč aby to dlouhodobě fungovalo

 

    Cenové náklady se samozřejmě mohou výrazně lišit v závislosti na použitých materiálech, tom, co již doma máte a zda opravdu použijete kvalitní vnější filtr. Proč pužívat vnější a dražší filtr a kupovat spíše nové než použité akvárium/želvárium najdete v sekci filtrace a akvárium/želvárium.