Klapavka americká
(Kinosternon subrubrum)
Chov klapavky americké
Chovám 2 páry klapavek amerikých v akvateráriu 80x40cm a 90x40cm s hloubkou vody 10-15cm, podle aktuálně simulovaného období. Akvárium je vybaveno souší, která je tvořena sklem s vyříznutým otvorem pro misku s pískem na kladení vajec, filtrem Atman SIF-700, kořenem a několika rozpůlenými květináči. Krmím je 3x týdně, čistím jednou za 2 týdny. Teplota vzduchu 25°C, UVB u dospělců nepoužívám, želvy se mi nechodili slunit. U odchovů UVB používám, při rychlém růstu to považuji za nutné u všech želv.
Povaha klapavky americké
Klapavky americké hodnotím jako klidné zvířata. Výhradu mám pouze k chovu 2 samců v jednom akváriu a k tomu, že se vyskytuje více poddruhů. Ty asi nejsou určeny a rozpoznány s konečnou platností a mezi nimi dochází k soubojům. S bráchou nám rukama prošly 4 samice a 2 samci. Všechny zvířata jsou klidná pokud jsou samci u jim podobných samic, takže můžeme mít dohromady pouze 1,3 a 1,1, jinak se atakují i samice mezi sebou, přestože by všechna zvířata měla být stejného poddruhu.
Velikost klapavky americké
Chovám poddruh Kinosternon subrubrum hippocrepis a velikostně mám 2 formy. První je drobnější s velikostí do 9-10cm, 220g samice a 10-12cm, 300g samice. Samci jsou o třetinu menší. (orientační údaje pozorované na malém počtu jedinců)
Rozšíření klapavky americké
Klapavka americká je popsána ve třech poddruzích, přičemž všechny obývají Severní ameriku. Kinosternon subrubrum hippocrepis a subrubrum subrubrum jsou v Evropě občas chovány, K.s.steindachneri se v chovech téměř neobjevuje.
Obtížnost chovu klapavky americké
Chov klapavky americké je jednoduchý, bezproblémový lze jej doporučit začátečníkům.
Zimování klapavky americké
Zimování je vhodné, ale není nutné.
Odchov klapavky americké
Úspěšnost odchovu je přímo závislý na zimním spánku. Klapavky jsou v přírodě navyklé se pářit ihned po probuzení ze zimního spánku, kdy jsou z celého roku nejaktivnější a také přijímají nejvíce potravy. Několik málo samic se "aktivuje" i bez zimního spánku, ale většinou je potřeba alespoň nasimulovat toto období. Já svá zvířata přesouvám na 2 týdny do studenějšího prostředí (kolem 20°C) a méně svítím. Po 2 týdnech zajistím teplotu kolem 10-15°C asi na měsíc, poté jdu zpět na 20°C na 2 týdny a následně je umisťuji zpět, přičemž probíhá velký příjem potravy a páření. Cca za 2 měsíce přicházejí první snůšky. Jejich velikost je přímo úměrná přísunu potravy a minerálů v tomto období, měli jsme 1-4 vajíčka v jedné snůšce a 1-3 snůšky za rok.
Inkubace vajec Klapavky americké
Vejce inkubujeme mezi 25-30°C. Za středovou teplotu lze považovat 28°C, kde je líhnivost nejvyšší, nicméně jsem líhnul na 80% úspěšnosti, přičemž bylo 100% vajec oplodněných, je tedy co zlepšovat. Délka inkubace je různá, lednové vajíčka se mi líhli při stejných podmínkých zároveň s vajíčky z května. Pod 2,5 měsíce se mi nevylíhlo ani jedno mládě, jedno vajíčko mi teď trhá rekord a jede už přes rok. Předpokládám, že diapauza je možná, nicméně není potřebná.
Zajímavosti o Klapavce americké
Klapavky rodu Kinosternon jsou schopny se celé zaklapnout do krunýře. Plastron se skládá ze 3 částí, přičemž přední a zadní je pohyblivá.