Klapavka obecná
(Sternotherus odoratus)
Chov Klapavky obecné
Chováme 2 samce a 3 samice. Samice jsou ve společné nádrži 60x60cm s kolísající hladinou vody 10-15cm. Nádrž je vybavena kořenem a několika rozpůlenými květináči, souší se schůdky ze skla a s vyřezaným otvorem pro krabičku na maso ze supermarketu naplněnou říčním pískem sloužícím jako kladiště. Jako filtr používáme Atman SIF-700, UVB u dospělců nepoužíváme, u mláďat ano. Teplota vzduchu 25°C. (Kompaktní zářivka Reptiglo 10.0 se závitem E27). Samci jsou odděleni každý zvlášť v akváriích s kořenem jako úkryt i souš a velikosti 40x30 cm. Páření probíhá v akváriu se samicemi po zimování.
Povaha Klapavky obecné
Klapavky obecné jsou mírně agresivní zvířata. Kamarádka má supr akvárka prorostlé plovoucí zelení a množstvím úkrytů. V akváriu 120x80cm může mít i 8 samic a jednoho samce, aniž by docházelo k vážnějším problémům, ale u normálních chovatelů bych doporučil chovat v akváriu 80x40cm maximálně 2-3 samice. Chovní samci jsou obvykle velice aktivní, přičemž se jejich aktivita projevuje i kousáním, je vhodné mít nachystané akvárium pro oddělení samce. Nicméně je to vždy přímo na povaze zvířat, která máte doma.
Velikost Klapavky obecné
Dorůstá délky 12cm a hmotnosti lehce přes 200 gramů. Samci jsou většinou o třetinu menší, ale nemusí to být vždy pravidlem.
Rozšíření Klapavky obecné
Klapavka obecná je nejrozšířenější klapavkou nejen v českých chovech, ale také na původním Americkém kontinentu, v podstatě obývá všechny říční systémy Severní ameriky od Kordilier na východ. Pro její rozšíření je s podivem, že nejsou oficiálně popsány žádné poddruhy, nicméně jsou rozdíly ve velikostech, povaze a způsobu života, zejména zimování dle původní lokality odkud daná želva pochází.
Obtížnost chovu Klapavky obecné
Velice jednoduchý a v zásadě bezproblémový, lze doporučit začátečníkům.
Zimování Klapavky obecné
Není nutné a nedoporučuji začátečníkům. Zvířata z jižních oblastí dokonce nejsou zvyklá na zimování a začínající chovatel není schopen adekvátně reagovat na případné problémy.
Odchov Klapavky obecné
Cel
kem jednoduchá záležitost, jak z hlediska prostoru, tak z hlediska námahy. Samice se aktivují napodobením jara, tj. snížením hladiny, teploty a délky svitu, např. měsíc 15°C, svítit 4h denně a snížit hladinu vody na 8-10cm. Poté prodoužit svit na 8-12h denně, zvýšit hladinu vody na 13-15cm a plynule zvedat teplotu na 24-26°C, přitom dostatečně a výživně krmit. Tento druh klapavek se ale rozmnožuje sám i bez těchto šaškáren, proto bych k nim přistupujeme až ve chvíli, kdy se nemnoží samy bez zásahů.Inkubace vajec Klapavky obecné
Vejce inkubujeme při teplotě 24-30°C, přičemž u teploty 24°C se líhnout v drtivé většině samci za cca 4 měsíce, u teploty 30°C se líhnou téměř jenom samice za necelé 2 měsíce. Jako podklad se používá vermikulit.
Zajímavosti o Klapavce obecné
Sternotherus odoratus je nejčastěji dovážená klapavka do ČR. Drtivá většina zvířat pochází z faremních odchovů v USA, přičemž se mláďata líhnou na 30°C, proto je u nás pouze pár samců. Pokud si někde kupujete klapavky, je téměř jisté, že kupujete samice. Zde nastávají trošičku problémy ohledně toho, že zvířata z dovozu přes půl světa jsou náchylná k různým nemocem z důvodu zvýšeného stresu, sníženého příjmu potravy a tekutin. Při koupi doporučuji kontaktovat české chovatele klapavek.