DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Želva nádherná, Trachemys scripta elegans

Želva nádherná
(Trachemys scripta)

Chov želvy nádherné

    Dospělé želvy nádherné jsem choval v akváriu o rozměrech 120x60cm s vodním sloupcem 40cm. Akvárium bylo vybaveno výkonným filtrem Fluval 405 s 10-ti litry filtrační hmot, UVB výbojkou, velkým kořenem a štěrkem na souši i dně. Než jsme se přestěhovali z domečku do bytu, pravidelně jsem želvy přes léto venčil od května do září v zahradním bazénku pro děti. Příjemnější mi byla určitě varianta s dětským bazénem, který sice vydržel maxiálně jednu sezónu a někdy ani to ne. Nicméně želvám byla daleko příjemnější než akvárium v bytě a je rozhodně levnější, stojí cca 500,-Kč za bazén, akvárium aby fungovalo včetně UVB nelze zařídit pod 10.000,-Kč (S akváriem a filtrem z bazaru ano. Akvárium začne téct, filtr se za 2 roky rozbije, nakonec dražší varianta).
    Želvy nádherné se také často chovají ve stálých zahradních jezírcích, kde při hloubce větší než metr mohou vklidu i přezimovat. Většina chovatelů s jezírky má však také připraveno zimoviště formou akvária v domácnosti. Zimování u želv nádherných je doporučené, ale letitá praxe ukázala, že není nutné. Jelikož špatně provedené zimování je želvě životu nebezpečné, začátečníkům, nebo lidem, kteří nemají vhodné zázemí k zimování bych jej určitě nedoporučoval, spíše se snažil rozmluvit. Při zimování v paneláku je chovatel v situaci, kdy želvy nemůže dát do sklepa kvůli vysoké teplotě, želva neusne a ubírá na silách. Při zimování v lednici, často doporučovanému a začínajícímu někdy během listopadu, nastává situace, kdy je již topná sezóna jde želva ze 20-25°C do 4-8°C během několika minut. To je špatně. Nejšetrnější způsob zimování se jednodušše nabízí při venkovním chovu, kdy se želvě přirozeně snižuje teplota prostředí, stejně jako doba svitu (velice důležité, nepodcěňovat!). Při buzení ze zimního spánku obráceně se stejnými pravidly.
   Želvy nádherné mají obrovský apetit. V domácnosti krmíme obden v létě kdy přijímají více potravy a 2x týdně v zimě, nebo v menších dávkách, přijímají zásadně méně potravy. V zimě také nemusíte svítit UVB výbojkou, používal jsem ReptiGlo 10.0 a výhřevnou žárovku 40W.
    Jako želvu nádhernou osobně považuji všechny poddruhy Trachemys scripta, přestože pravá nádherka je pouze poddruh Trachemys scripta elegans. Její dovoz do zemí EU je v tuto chvíli omezen, jelikož ji chovatelé vypouštěli do přírody, kde vytlačuje místní faunu. Vytlačování místní fauny platí pro všechny velké Severoamerické želvy. Rozhodně je prosím nevypouštějte do přírody.

Povaha Želvy nádherné

    Mírná želva s obrovským apetitem, na malém prostoru může být agresivní. Velice často žebrá u předního skla akvária nějaké žrádlo.

Velikost želvy nádherné

    Nejčastěji udávaná velikost Želvy nádherné se pohybuje kolem 25-30cm při vhodných podmínkách. Určitě je potřeba počítat s velikostí krunýře více než 22cm a váhou větší než 1kg. Pokusy ohledně nedostatečného krmení či malého prostoru nevedou k zásadně menšímu vzrůstu, ale pouze k týrání želvy. Prosím upustit od tohoto jednání.

Rozšíření Želvy nádherné

     Povodí řeky mississipi a jejích přítoků v Severí americe, velice podobné podnebí našemu Evropskému.

Obtížnost chovu Želvy nádherné

    Zde jsou 2 názory. Jeden říká, že je chov velice jednoduchý a vhodný pro začátečníky. Jsem bohužel jiného názoru, jelikož je velice obtížné a finančně náročné splnit veškeré prostorové nároky a nároky na potřebné vybavení, bez kterého tyto želvy dosti trpí (UVB a silná filtrace). Díky snaze většiny nezkušených chovatelů o úsporu místa a financí bych byl dosti opatrný v prohlášení o vhodnosti těchto želv pro začínající chovatele.

Zimování Želvy nádherné

    U zkušených chovatelů je možné a vhodné. U nováčků a při chovu v bytě naprosto nevhodné. Dle letité praxe českých chovatelů není zimování nutné mimo případy, kdy je chcete rozmnožovat.

Odchov a rozmnožování Želvy nádherné

    Pro rozmnožení želvy nádherné je téměř nutné želvy zimovat. Po probuzení ze zimního spánku samci začínají pářit. Samice kladou vejce do 2 měsíců, klidně 2-3x do roka. Inkubace vajec je mezi 24-30°C, počty vajec se uvádějí různé. Reálné údaje považuji kolem 7-8 vejcí v jedné snůšce, jsou ale jen orientační. Velikost kladiště by měla být minimálně 15x15x15cm, spíše 20x20x20cm. Velice vhodné je použít nějaký kyblík, který lze z akvária kdykoliv vyndat. Nejlépe jim udělat dokonce nějaký ohrazený stůl vedle akvária, kde mohou želvy běhat. V něm je dobré udělat nějaký otvor pod úroveň podlahy ve kterém bude umístěný kyblík s říčním pískem. Tato varianta je dokonce i celkem levná oproti umístění uvnitř akvária, dřevo je levnější než sklo.
    Období páření je nejkrásnější období v životě želv nádherných. Námluvy probíhají tak, že samečci svými předními nohami ťukají do hlavy samice a samice by jim měly odpovídat stejným způsobem. Poté dochází k samotnému aktu. Pokud opravdu plníte všechny potřeby, zejména osvětlení, filtrace a velikost akvária, je to nádherná podívaná v krásném prostředí.

Zajímavosti Želvy nádherné

    Obrovské množství Trachemysek, Pseudemysek a Graptemysek je vypuštěno do Evropské přírody. Zde je opět více názorů, zda a jaké hospodářské či biodiverzní škody páchají, zda jsou schopny přežít či se rozmnožovat a jak s nimi bojovat. Prokázaná fakta jsou taková, že jsou schopné přežít Středoevropskou zimu a mohou napáchat škody na biodiverzitě v rámci obojživelníků, především pulci, čolci apod.
    Poté se uvažuje o tom, zda jsou schopny se u nás rozmnožit nebo decimovat rybí osádku. Přestože většina kapacit tvrdí, že například v ČR se tyto želvy nejsou schopny v přírodě rozmnožit, považuji to za naprostý nesmysl. Pokud je možné želvy odchovat v inkubátoru, je samozřejmě možné, že některé želvy nádherné budou klást vejce u výpustí teplé vody z továren, do hnoje, pod plasty, skla nebo do skleníků, což jsou přírodní inkubátory, kde se želvy mohou vylíhnout. Mělo by se však jednat pouze o ojedinělé případy a ne velké životaschopné populace migrující celou Evropou. Tam, kde se však vyskytují vytlačují naši původní Želvu bahenní (Emys orbicularis). Rybí osádku by neměly být schopny likvidovat. Vzhledem k tomu, co jsem pozoroval by měly na rybách spíše fungovat jako doktoři, tzn. zdravou rybu v přirozeném prostředí nejsou schopny ulovit více, než ojediněle.

Všichni, kdo máte rádi naši přírodu, prosím, nevypouštějte žádné želvy do naší přírody, zvláště želvy rodu Trachemys, Pseudemys a Graptemys.

 

Krmení želvy nádhernéKrmení želvy nádherné
Krmení želv nádherných ve velkém akváriu. Dospělé želvy je vhodné krmit celými rybami, vnitřnosti obsahují velké množství vitamínů, kostra vyvážený poměr vápníku a fosforu, rybí tuk podporuje správný růst krunýře a kostí.